„Tęsknię” to zapowiedź nowej płyty Na Tak

Zespół Na Tak właśnie wydał swój najnowszy singiel, zatytułowany „Tęsknię”, co sygnalizuje, że grupa rozpoczyna pracę nad kolejnym albumem. Piosenka ta porusza temat miłości, ale bardziej skupia się na wątpliwości, czy tak naprawdę istnieje. Bohater utworu doświadcza przywiązania, tęsknoty oraz potrzeby bliskości, ale jednocześnie odczuwa także strach i niepewność co do przyszłości.

Tekst piosenki podkreślony został przez mieszankę stylów cold wave i triphop, gdzie surowe brzmienie postpunka, nietypowe brzmienie basu z dodatkiem elektroniki tworzy nastrój niepokoju. Aranżacja ta idealnie oddaje rozchwianie emocjonalne bohaterki i wprowadza słuchaczy w odpowiedni nastrój.

Do singla powstał również klip, który utrzymany jest w konwencji czarno-białej i doskonale podkreśla dekadenckie klimaty oraz samotność bohaterki. Elementy klipu nawiązują do estetyki Depeche Mode, a sama realizacja została wykonana na wysokim poziomie artystycznym.

Wszystko to razem tworzy atmosferę, która jest zarówno mroczna, jak i tajemnicza. Na Tak udowadniają, że są zespołem, który potrafi połączyć różne style muzyczne i stworzyć coś wyjątkowego. Ich nowy singiel „Tęsknię” to wspaniały zwiastun kolejnego albumu, który na pewno zainteresuje fanów zespołu oraz miłośników alternatywnej muzyki.

Klip wspiera kampanię „Muzyka Przeciwko Rasizmowi” Stowarzyszenia “NIGDY WIECEJ”

Muzyka – Na Tak

Tekst – Dorot Krempa

Zdjęcia do klipu – Piotr Kala

Trzymaj się

"Trzymaj się" to pełne uczucia wyznanie miłości. Gdy niemoc bierze górę, nogi są jak z kamienia, a przeróżne zdarzenia, na które czasem nie mamy wpływu oddzielają nas od bliskich, piosenka staje się substytutem niewypowiedzianego uczucia.

"Trzymaj się" to ostatni z teledysków prezentujących płytę o tym samym tytule i zarazem najważniejsze przesłanie naszego albumu, o alienacji i osamotnieniu, na którym rezygnacja miesza się z porywami serca i troską o innych. Zrobiliśmy ta płytę, bo czasy są trudne dla wrażliwców, dla wykluczonych na różne sposoby. Świat pędzi nieubłaganie i jest miłościwy tylko dla tych, którzy prezentują fajne, udane życie. "Trzymaj się" to nasz list do słuchacza ze szczerymi życzeniami szczęścia, gdziekolwiek i kimkolwiek jest.

Nasz utwór to nastrojowa ballada i dlatego teledysk wymagał baśniowego klimatu. Uzyskaliśmy go zamieniając wnętrze stodoły na bajkową samotnię dwójki naszych bohaterów.

Nie byłoby to możliwe dzięki pomocy Teatru im. J. Osterwy w Lublinie, który wypożyczył nam stroje.

Teledysk wspiera kampanię Muzyka Przeciwko Rasizmowi Stowarzyszenia NIGDY WIĘCEJ.

 

Na Tak – Stado – nowy klip

Na Tak wypuścili klip do kolejnej piosenki z ich najnowszej płyty „Trzymaj się ”. Tym razem jest to zamykające album „Stado”, które przeszło całkowitą metamorfozę i jest zupełnie inną wersją, niż płytowa.

Dlaczego?

To dość osobista, naznaczona samotnością, może nawet ostracyzmem, piosenka, której opowiedzenie wymagało jednak zdecydowanie prostej formy. Dlatego została oparta na, praktycznie samym gitarowym appregio wspartym rytmiką pozostałych gitar. Do tego subtelna elektronika z klasycznym moogiem, głos nie silący się na wymyślne wokalizy. W tym samym duchu utrzymany został klip. Czarno biały, surowy i w wojenno- sentymentalnym klimacie.

Bohaterka idzie na wojnę walczyć z tym, z czym nie chce, bo kazali jej ci, których kocha.

Piosenka celowo nawiązuje do hymnu, żongluje symboliką narodową, łączy żart z powagą. Mamę z szatanem, wiedźmina z czterema pancernymi.

Artyści uważają, że nie ma rzeczy nienaruszalnych, takich których nie zależałoby naruszyć w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie- kim jestem jako osobna jednostka. Będąca częścią stada.  
Gorzej, jeśli twoje stado optuje za nienaruszalnością rzeczy.
O ile większość spraw zwykle da się przegadać twarzą w twarz, to niekoniecznie ze stadem, bo to rozmowa z wyobrażeniami i mitami na swój temat, a nie z drugą osobą.

Duma to trudna cecha narodowa. Stawia przed wyborem albo-albo. Albo będzie po naszemu, albo wcale. Prowadzi do nieporozumień. To, co jest jeszcze słyszalne w utworze i typowe dla całego albumu, to brak złudzeń.
Odrzucenie tego, co oferuje stado nie oznacza, że masz automatycznie jakąś alternatywę. Ze zdania „będziesz sama u pana szatana” prawdziwe jest tylko „będziesz sama”. Jak wybrała bohaterka?
Klip wspiera kampanię „Muzyka Przeciwko Rasizmowi” Stowarzyszenia “NIGDY WIECEJ”, które od zawsze wspiera niezależne myślenie.

Okopy powstały w...stodole, a reszty dokonał montaż.
Dzięki uprzejmości Teatru im. J. Osterwy w Lublinie artyści nie rozminęli się z prawdą historyczną w zakresie strojów i broni.

 

Muzyka: Na Tak

Słowa: Dorota Krempa

Scenariusz: Sebastian Napierała

Scenografia: Piotr Kala, Sebastian Napierała

Zdjęcia, reżyseria, montaż: Piotr Kala

Wystąpili: Dorota Krempa, Wojciech Hawryluk

Konsultacja historyczna: dr Marcin Konarski.

Za wypożyczenie strojów i rekwizytów dziękujemy Teatrowi im. J. Osterwy w Lublinie

Teledysk wspiera kampanię “Muzyka Przeciwko Rasizmowi” Stowarzyszenia “NIGDY WIECEJ”

 

„Podkarpacie” to nasz przebój Lata

Na Tak – Podkarpacie

"Podkarpacie" to najbardziej przebojowa i zawadiacka piosenka z czwartej płyty zespołu Na Tak "Trzymaj się". To elektro pop z mocnym basem i klasycyzującymi partiami klawiszowymi jak u Timbalanda.
Z ciętym humorem i inspirowaną hip hopem nawijką bohaterka opowiada o animozjach między stolicą, a prowincją, oraz o własnym życiu podkarpackiego słoika w Warszawie. Co myśli Warszawa o Podkarpaciu, a Podkarpacie o Warszawie? I jak się żyje rodzimym i obcym migrantom ekonomicznym w stolicy? Sprawdźcie sami.

Muzyka – Na Tak
Słowa – Dorota Krempa
Zdjęcia, scenariusz i montaż – Piotr Kala

Na Tak Powraca z Nową Płytą

Na Tak – Trzymaj się

„Trzymaj się” to 12 piosenek o rozczarowaniu światem i człowiekiem, na których rezygnacja miesza się ze zrywem serca i troską o człowieka. 12 piosenek, które są jak znaki dymne puszczane na szczycie wielkiej góry, lub race na środku oceanu. Wszystko po to, aby przekonać się, czy ktoś tam jeszcze ciągle jest. Bo znaleźć sobie podobnych, to jak pokonać samotność. Jest to więc płyta o poczuciu alienacji i zagubienia, jakie ogarnia myślącą małpę w najbardziej zaawansowanych czasach, kiedy to uświadamia sobie nieprzekraczalne granice. Cywilizacja obiecywała jej nieustanny rozwój, a zostało tylko rozczarowanie i uciążliwość myślenia.
Muzycznie ten smutek postanowiliśmy ubrać w elektronikę, która gitar używa tu jak przypraw. Zatopiony w niej głos przywodzi na myśl dream-popowe kawałki a'la lata 80-te, a z uwagi na społeczny i osobisty charakter tekstów, lub po prostu znak czasu w jakim powstawał album, obecne są też stylistyczne nawiązania do hip-hopu.
Na pytanie, jak sobie pomóc, nie mamy odpowiedzi. Ale jest jakaś przyjemność w robieniu rzeczy po nic.

Na Tak – Trzymaj się

01. ptaki 3:31
02. możesz mnie zabić 3:25
03. sprawdź, czy żyję 3:05
04. lodowate serce 3:25
05. władcy czasu 3:17
06. spadam 2:56
07. podkarpacie 3:09
08. wezmę wszystko 3:30
09. zdjęcie 3:03
10. trzymaj się 3:31
11. stado 3:40
12. żelazne skrzydła 3:21

muzyka – Na Tak
teksty – Dorota Krempa, Piotr Kala (09)
skład zespołu:
Dorota Krempa – głos
Sebastian Napierała – gitara, syntezator, laptop
Piotr Kala – gitara basowa, syntezator basowy

produkcja, miks, mastering – Piotr Kala, Sebastian Napierała
projekt graficzny i skład – Maciej Albiński
fotografie – Piotr Kala
płyta nagrana i zrealizowana w Studio Bychawka 2019 – 2022 r.
wydane przez natakmuzyka.pl w 2022 r.

 

 

Jest i nowy klip 🙂

Na Tak – Żelazne Skrzydła

„Żelazne skrzydła" to singiel zapowiadający czwarty krążek zespołu Na Tak, który ukaże się już 13 maja. Muzycznie to syntetyczny pop z bardzo fajnymi partiami gitarowymi i motorycznym basem. Teledysk, do którego zdjęcia inspirowane były klimatem filmów Lyncha czy Mario Bavy, został już niemal tradycyjnie wyprodukowany w całości przez zespół. Piosenka jest wyrazem tęsknoty za zmianą. Za lepszym światem, w którym wreszcie będziemy szczęśliwi. Nowym językiem i systemem znaków, za innym postrzeganiem rzeczy. Inną matematyką naszego życia. Wszystko to wciąż jest w zasięgu możliwości. Co nam szkodzi spróbować? Czy coś jeszcze mamy do stracenia? Chyba tylko ten pozorny komfort który i tak może skończyć się każdego dnia.

Muzyka: Na Tak
Słowa: Dorota Krempa
Scenariusz, reżyseria, zdjęcia, montaż: Piotr Kala
Klip nakręcony między marcem a majem 2021 r.

 

 

Żelazne skrzydła

Najnowsza piosenka Na Tak – Dziary

a oto nasza najnowsza piosenka

"Dziary" to opowieść, która może być historią każdego. Bo może czasem masz wrażenie, że wszystko jest na opak, nic nie zgadza się z "instrukcją". Otacza Cię absurd, a co gorsza otoczenie, zdaje się, przywykło. Zupełnie jakbyśmy dostawali już na wstępie, w pakiecie, nakładki w postaci różowych okularów i w trakcie zapominali, że wciąż są na nosie. Ale Tobie chyba właśnie się osunęły… Czy potrafimy je zdjąć bezboleśnie? Czy zostaną ślady (w sercu dziary). I czy jesteśmy gotowi zobaczyć wszystko jeszcze raz od nowa?

 

dziary
On wiedzie życie proste, przykładnie radosne
Gdzie biała noc i głuchy dzień
W absurdu objęciach jak na negatywnie zdjęcia,
gościem, gościem poczuj się.
Mało pyta dużo błądzi. Choć tak nie sądzi,
raczej że wszystko gra.
Sens odwrócony jak poszwa z drugiej strony.
Eksperyment, może żart?
Wciąż powtarza, by zapomnieć. Chce światła- gasi płomień.
Tak jak rak na wspak.
Szeroko zamyka oczy, by niczego nie przeoczyć.
Zawsze robił tak.
Kiedy kocha, to odchodzi. Mówili tak się rodzi,
zaufanie, miłość, więź.
Nauczony słowa składa, jak parasol kiedy pada.
Jednak dziwi się, gdy gubi sens i moknie.
ref.
Różowe okulary, czy w sercu na dnie dziary.
Różowe okulary, czy w sercu dziary.
Różowe okulary, a w sercu żal bez miary.
Różowe okulary, czy w sercu dziary.

Może w życia transie zapomniał o dystansie.
Bo za blisko stał.
Kto mu dobra radę da. Wokół brak jest dobrych rad.
Taki świat, taki świat...
Jednak ogarnia go uczucie życia w ciągłej złudzie.
Nie myśli a-ha.
Opinie, czyny, słowa, nie moje. Aż go boli głowa.
Nie chciał tak...
ref.

Czarna Owca jest wolna i jest Na Tak

Oto jest nasz najnowszy singiel "Czarna owca".
Wychodzimy z założenia że, bycie czarną owcą nie jest niczym złym. Przeciwnie, czarna owca to pozytywny bohater. Jest wolna, nie podąża za stadem, jeśli nie odpowiada jej kierunek.
Fajnie jest nią być, ale czarna owca nie jest ani dobra, ani zła. Jej odmienność jest po prostu najnormalniejszą cechą jej natury. Czarna owca dodaje do świata jedynie kolejną perspektywę, z której można sobie na niego popatrzeć. Niestety oceniana bardzo powierzchownie, często spotyka się z wykluczeniem.
Nasza czarna owca próbuje ponadto zwrócić uwagę na ważne problemy, skierować wzrok w zapomniane, zaniedbane regiony. Są tam czarne owce pozostawione na pastwę losu. A może to są białe owce. A może to nie ma znaczenia.
Bo ta piosenka to także pragnienie bardziej sprawiedliwego świata, gdzie nikt nie znajduje się poza nawiasem. To pieśń na cześć wolności dla siebie i innych.
Nie bójmy się być czarnymi owcami i nie bójmy się czarnych owiec.

Czarna owca to piosenka o wolności. O wolności jednostki, wolności indywidualnej, dla siebie. Nie bez podstaw znaczna...

Opublikowany przez Na Tak Piątek, 16 października 2020